Sun. Jun 16th, 2024

İçişleri Bakanlığı’ndan Dev Uyuşturucu Operasyonu: “NARKOÇELİK-22” ile 663 Kg Uyuşturucu Ele Geçirildi

By Haberyaz Jun10,2024

İçişleri Bakanlığı’ndan Dev Uyuşturucu Operasyonu: “NARKOÇELİK-22” ile 663 Kg Uyuşturucu Ele Geçirildi

Türkiye, 20 ilde gerçekleştirilen kapsamlı bir uyuşturucu operasyonuyla gündemde. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda, jandarma tarafından gerçekleştirilen “NARKOÇELİK-22” operasyonunda 663 kilogram uyuşturucu madde, 3 milyon 400 bin adet kök kenevir ve kök skunk ile 436 bin adet uyuşturucu hapın ele geçirildiğini açıkladı. Operasyonda 157 zehir taciri ve sokak satıcısının yakalandığını, 56’sının tutuklandığını ve 43’ü hakkında adli kontrol kararı verildiğini belirtti.

Cumhuriyet Başsavcılıkları ve Jandarma Genel Komutanlığı KOM Daire Başkanlığı koordinasyonunda, 282 ekip ve 846 jandarma personelinin katılımıyla Diyarbakır, Antalya, Manisa, Van, Ağrı, Hatay, Aydın, Ankara, Hakkâri, Giresun, Tekirdağ, Kahramanmaraş, Aksaray, İstanbul, Çanakkale, Kayseri, Ordu, Bingöl, Edirne ve Osmaniye’de “NARKOÇELİK-22” operasyonları düzenlendi.

Operasyonda elde edilen rakamlar dikkat çekiyor:

– Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan arazi operasyonunda 374 kg esrar, 3 milyon 400 bin kök kenevir, 50 bin kök skunk ele geçirildi ve 5 zehir taciri tutuklandı.

– Antalya İl Jandarma Komutanlığının gerçekleştirdiği operasyonlarda 13 kg 750 gr skunk, 2 kg metamfetamin ve çeşitli miktarlarda uyuşturucu hap ele geçirildi. 33 sokak satıcısı yakalanırken, 10’u tutuklandı ve 21’i hakkında adli kontrol kararı verildi.

– Manisa İl Jandarma Komutanlığının istihbarat operasyonunda çeşitli miktarlarda esrar, skunk, kök kenevir ele geçirilirken 33 sokak satıcısından 7’si tutuklandı.

– Van İl Jandarma Komutanlığı’nın operasyonlarında 101 kg esrar, 16 kg eroin, 21 kg metamfetamin ve 1.980 adet uyuşturucu hap ele geçirildi ve 3 zehir taciri yakalandı, 1’i tutuklandı.

Operasyonlarda diğer illerde de ciddi miktarlarda uyuşturucu ve uyuşturucu madde ele geçirilirken, birçok zehir taciri ve sokak satıcısı adalete teslim edildi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, uyuşturucuyla mücadeleye kararlılıkla devam edeceklerini vurguladı.

Related Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *