Thu. Jun 20th, 2024

“Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: Ekonomi Daha Dengeli ve Sürdürülebilir Büyümeye İlerliyor”

By Haberyaz May31,2024Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten Ekonomi Açıklaması: “Dengeli ve Sürdürülebilir Büyüme Yolundayız”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonominin gidişatıyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Şimşek, Türkiye ekonomisinin rasyonel, öngörülebilir ve kurala dayalı politikalar sayesinde daha dengeli ve sürdürülebilir bir büyüme yolunda ilerlediğini belirtti.

Dış Ticaret ve İşsizlik Oranları

Şimşek, net dış talebin beş çeyrek aradan sonra büyümeye 1,6 puanla pozitif katkı yaptığını vurguladı. Aynı zamanda, mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranının son 44 çeyreğin en düşük seviyesi olan yüzde 8,7’ye gerilediğini açıkladı. Bu gelişmelerin yılın ikinci yarısında daha destekleyici dış koşullar ve ılımlı yurt içi taleple birlikte, net dış talebin pozitif katkı sağladığı bir büyümeyi öngördüğünü ifade etti.

Dezenflasyon Süreci

Bakan Şimşek, uygulanmakta olan programın dengeli büyüme kompozisyonu, düşen cari açık, artan güven, iyileşen beklentiler ve hızlanan dış kaynak girişi sayesinde, dezenflasyon sürecine önemli ölçüde katkı sağlayacağını belirtti.

Resmi İnternet Sitesinden Açıklama

Bu değerlendirmeler Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın resmi internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyuruldu.

Related Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *